YKS

Süre:
40 Hafta

 

 

YKS Nedir?

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumdan oluşan sınavların toplamına verilen addır.

YKS’ye Nasıl Başvuru Yapılır?

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfındaysanız, başvurunu kendi okulunuzda bulunan öğretmenler ile veya ÖSYM tarafından belirlenmiş sınav merkezlerinden ya da ÖSYM Sınav Koordinatörleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Özel olarak herhangi bir YKS başvuru merkezi bulunmamaktadır. Belirlenen yerlere başvuru için mutlaka kendiniz gitmelisiniz. Çünkü başvuru yapılırken fotoğrafınız çekilecektir. Eğer ÖSYM Aday İşlemleri sitesinde fotoğrafınız varsa başvurunuzu bireysel olarak internet üzerinden yapabilirsiniz. Başvurunu yaptıktan sonra belirlenen ücreti bankaya yatırmanız durumunda başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

 

TYT Nedir?

ÖSYM tarafından hazırlanan Temel Yeterlilik Testi anlamına gelen bu sınavda daha çok okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. Bu sınava iki yıllık üniversite bölümlerini tercih etmek isteyenler girebilir. Ayrıca AYT sınavına % 40 etkisi olacaktır.  AYT sınavıyla yerleşebileceğin bölümlerden herhangi birine yerleşmek istersen de bu sınava girmek zorunludur. AYT sınavından önce yapılan sınavdır.

 

TYT puanıyla başvuru yapabileceğiniz bölümlerden birkaç tanesi altta sıralanmıştır;

 • Aşçılık, Anestezi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Optisyenlik, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Bankacılık ve Sigortacılık İlk ve Acil Yardım, Bilgisayar Programcılığı, Fizyoterapi, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik, Çocuk Gelişimi, Diyaliz, İş Sağlığı ve, Güvenliği, Ağız ve Diş Sağlığı, İç Mekan Tasarımı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri.

AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Testi ise tamamen bilginizi ölçecek sorular bulunmaktadır. AYT puanıyla alan bölümlerden bazıları ise şu şekildedir: Tıp, Hukuk, Mühendislik, Hemşirelik, İktisat, İşletme… Bu bölümlerden herhangi birine yerleşmek isterseniz AYT sınavına girmelisiniz. TYT puanıyla alan bölümler hariç kalan bölümlere yerleşmek için bu sınava girilmesi beklenir.

YKS (TYT-AYT) Soru Dağılımı

TYT Soru Dağılımı

Bu sınavda toplam 120 soru sorulmaktadır. Verilen süre ise 135 dakikadır. TYT sınavının sınav puanına etkisi % 40 olarak belirlenmiştir. Soru dağılımı ise şu şekildedir:

 • 40 Temel Matematik
 • 40 Temel Türkçe
 • 7 Fizik
 • 7 Kimya
 • 6 Biyoloji
 • 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 • 5 Felsefe Grubu
 • 5 Tarih
 • 5 Coğrafya

AYT Soru Dağılımı

Bu sınavda ise toplam 160 soru bulunmaktadır. Verilen süre ise 180 dakikadır. Dört testten oluşan bu sınavın ise soru dağılımı şu şekildedir:

1.Test/Edebiyat – Sosyal Bilgiler:

 • Türk Dili ve Edebiyatı dersinden 24, Tarih 1 dersinden 10, Coğrafya 1 dersinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru bulunmaktadır.

2. Test/Sosyal Bilgiler 2:

 • Tarih 2 dersinden 11, Coğrafya dersinden 11, Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) dersinden 12 ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru bulunmaktadır.

3. Test/Matematik:

 • Matematik ve Geometri olmak üzere ayrılan bu testte Matematik dersinden 25 soru, Geometri’den ise 15 soru bulunmaktadır. Toplamda 40 soru vardır.

4. Test/Fen Bilimleri:

 • Fizik 14, Biyoloji 13 ve Kimya 13 olmak üzere toplam 40 soru bulunmaktadır.

YDT Soru Dağılımı

İngilizce, Rusça, Fransızca, Almanca ve Arapça dillerinde yapılan yabancı dil yeterlilik sınavında toplam 80 soru sorulmaktadır. Bu sorular için verilen süre ise 120 dakikadır. Her dil için ayrı bir kitapçık verilmektedir. Başvurunuzda belirttiğiniz yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

 

Sınava Giderken Yanınızda Bulunması Gerekenler

ÖSYM sayfasından çıkardığın giriş belgen ve nüfus cüzdanın bulunmalıdır. Giriş belgende sınava gireceğiniz yer, sınav saati, salon bilgileri bulunmaktadır. Fotoğrafınızın net olmasına özen göstermelisiniz.

Sınava Giderken Yanınızda Olmaması Gerekenler

Sınavın yapıldığı binada emniyet görevlileri tarafından aranacaksın. Çanta, saat, cüzdan, cep telefonu, kolye, yüzük gibi aksesuarlar, metal içerikli herhangi bir eşya, ulaşım kartı, kredi kartı, yiyecek ve içecek (ambalaj kağıdı yırtılmış pet şişe içindeki su hariç) olmak üzere kalem, silgi, kalemtraş ile sınava girmeniz yasaktır.

 

YKS Puan Hesaplama

Sınavdan yaptığınız netlerle hangi dersin ne kadar puan getirdiğini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Sayısal
Bölüm
Sözel
Bölüm
Eşit
Ağırlık
Bölüm
Dil
Bölümü
MATEMATİK 1 3,25
puan
3,25 puan 3,25 puan 3,25 puan
TÜRKÇE 3,25
puan
3,25 puan 3,25 puan 3,25 puan
FEN 1 3,50
puan
3,50
puan
3,50
puan
3,50
puan
SOSYAL 3,50
puan
3,50
puan
3,50
puan
3,50
puan
FEN 2 5 puan
MATEMATİK 2 5 puan 5 puan
EDB-SOSYAL 1 5 puan
SOSYAL 2 5 puan
DİL 5 puan

TYT ve AYT de Bilinmesi Gerekenler

4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

 • Puanın yaptığınız net üzerinden hesaplanmaktadır. Örneğin sınavda 100 doğru 20 yanlış yaptın. 20/4=5 netin de yaptığınız yanlışlar üzerinden gitmektedir. Yani toplamda 100-5=95 netiniz kalır.

TYT baraj puanı 150’dir.

 • Bu puanı alabilmek için 15-17 arası net yapmanız gerekmektedir. Ayrıca bu puan okul puanının eklenmediği halidir.

TYT puanıyla lisans bölümlerine yani dört yıllık bölümlere tercih yapamazsınız.

 • Bu puan ile Meslek Yüksek Okullarındaki bölümlere tercih yapabilirsiniz.
 • TYT sınavında temel dersler diye adlandırılan Türkçe ve Matematik dersleri için en az 0,5 net yapmak zorundasınız. Yoksa puanın hesaplanmayacaktır.

TYT puanınız 200’den yüksekse isterseniz iki yıl geçerli olmaktadır.

 • Bunun için sınava girdiğiniz ikinci senede başvuru yaparken geçen yılki TYT puanım hesaplansın diye bir seçenek mevcut!
 • TYT sınavı daha çok okuduğunu anlama, yorumlama ve süreni etkin kullanma gerektiren bir sınav iken, AYT sınavı ise bilgi gerektiren bir sınavdır. Bunun için etkin programlı bir çalışma süreci gerektirmektedir.
 • AYT sınavında yaptığın netler TYT puanını etkilememektedir.